„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Liturghii arhiereşti în Episcopia Severinului
Săptămâna trecută, vineri, 27 ianuarie, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a slujit în mijlocul credincioşilor din Parohia severineană "Sfântul Ioan Gură de Aur". După Sfânta Liturghie, arhiereul mehedinţean a hirotesit întru duhovnic doi tineri slujitori, părintele Nicolae Oproiu, de la Parohia Godeanu, şi părintele Aurelian Ghiţă, de la Parohia Marga. De asemenea, în ziua de duminică, 29 ianuarie, PS Nicodim a oficiat slujba Sfintei Liturghii la Biserica "Sfântul Ilie" din Turnu Severin. În cuvântul de învăţătură, PS Părinte a îndemnat poporul la rugăciune şi la nădejde în Dumnezeu spre întărirea credinţei, arătând exemplul femeii cananeence, a cărei stăruinţă se face îndemn şi model de îndrăzneală către Mântuitorul. (Cătălin Cernătescu)



.jpg)
