„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Membrii „Oastei Domnului“ s-au întâlnit la Severin
Parohia "Sfântul Ilie Tesviteanul" din cartierul severinean Crihala a găzduit duminică, 24 iulie, întrunirea membrilor "Oastei Domnului" pe ţară. Slujba Sfintei Liturghii a fost săvârşită de Preasfinţitul Episcop Nicodim al Severinului şi Strehaiei şi Preasfinţitul Episcop Siluan al românilor ortodocşi din Ungaria.
Evenimentul a început din seara zilei de sâmbătă, 23 iulie, printr-o procesiune cu icoana Sfântului Ilie, oficiată de un sobor de preoţi, după slujba Vecerniei. A doua zi, peste patru sute de credincioşi au luat parte la Sfânta Liturghie, oficiată de cei doi arhierei, înconjuraţi de un sobor de preoţi şi diaconi. La finalul slujbei, PS Părinte Siluan a rostit un cuvânt de învăţătură, adresând creştinilor îndemnul de a rămâne în Biserică, indiferent de riscuri sau de exigenţele societăţii. "Să citim Sfânta Scriptură, Noul Testament, să citim cărţile de învăţătură şi mai ales vieţile sfinţilor şi duminică de duminică să ne facem timp, măcar jumătate de ceas sau un ceas, să mergem la biserică. Aşa au făcut şi strămoşii noştri şi au trecut de-a lungul veacurilor cu credinţa nepătată în suflet. Aşa se va întâmpla şi cu cei de astăzi, şi cu cei mai mici, care mâine vor ajunge la vremea noastră, generaţiile viitoare, care vor duce mai departe moştenirea şi tradiţiile acestui neam şi credinţa ortodoxă. În acest sens, este de ştiut că numai în Biserică ne putem găsi pacea, liniştea, bucuria şi ajutorul de la Dumnezeu, puterea pentru a merge mai departe spre Împărăţia cerurilor", a spus PS Siluan. (Alexandra Dediu)



.jpg)
