„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Noi lucrări la Centrul pentru îngrijiri paliative în Bucureşti
În curtea Bisericii "Sfântul Pantelimon" din Capitală continuă lucrările de construire a noului centru pentru îngrijirea bolnavilor de cancer aflaţi în fază terminală. Lucrările au început la sfârşitul anului trecut, aşezământul urmând să fie, potrivit proiectului, unul dintre cele mai moderne centre de profil din ţară, informează BASILICA. Aşezământul va fi pus sub ocrotirea Sfântului Nectarie. "Construcţia acestui centru a început pe 1 noiembrie 2011 şi ne aflăm la ultima placă turnată, etajul al doilea. În continuare vom face mansarda, zidăria şi toate cele necesare pentru a o finaliza", a precizat pentru TRINITAS TV ing. Ştefan Cliseru. Proiectul aparţine Patriarhiei Române, demarat prin Sectorul Social-filantropic, aşezământul fiind construit cu sprijinul Ambasadei Elveţiei în România şi al Primăriei sectorului 2 al Capitalei. Noul centru social va avea două etaje şi mansardă, 30 de camere pentru pacienţi, dar şi cabinete medicale. Acesta este al doilea centru de îngrijiri paliative înfiinţat de Patriarhia Română în Bucureşti.



.jpg)
