Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri „O lucrare mare, sfântă şi foarte folositoare Bisericii“

„O lucrare mare, sfântă şi foarte folositoare Bisericii“

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Data: 17 Dec, 2009

▲ Marţi, 15 decembrie 2009, un grup format din peste 100 de membri ai Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi Români l-a colindat pe Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române ▲ Tinerii studenţi au cântat colinde tradiţionale româneşti, din diferite zone ale ţării ▲

La finalul repertoriului de colinde susţinut de către membrii ASCOR, Întâistătătorul Bisericii noastre a subliniat rolul colindătorilor în Biserică, evidenţiind că peste tot în ţară există o diversitate a specificului românesc. „Îngerii au binevestit păstorilor şi păstorii, care atunci preînchipuiau pe păstorii Bisericii, au binevestit locuitorilor din Betleem. Voi sunteţi cetele îngereşti din Evanghelia după Luca. Este o lucrare mare, sfântă şi foarte folositoare Bisericii. Tineretul creştin, rugător şi harnic este o binecuvântare pentru Biserică. Noi vă considerăm un buchet de flori al credinţei ortodoxe“, a spus Părintele Patriarh.

Părintele Vasile Gavrilă, coordonatorul Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi Români - filiala Bucureşti, a mulţumit Patriarhului României pentru primirea părintească şi pentru binecuvântare, subliniind că, în decursul anilor, s-a creat o tradiţie ca membrii ASCOR să vestească Naşterea Domnului şi să-l colinde cu acest prilej de mare bucurie pe Întâistătătorul Bisericii noastre. „Această tradiţie a luat naştere simultan cu ASCOR-ul, în anul 1991. În fiecare an am venit să cântăm colinde Preafericitului, iar pentru noi este o bucurie pentru că primim binecuvântarea Patriarhului Bisericii noastre şi cred că este şi pentru Preafericitul o bucurie pentru că este o întâlnire cu studenţii, care, în afară de preocupări ştiinţifice, au şi preocupări spirituale. Membrii ASCOR au fost să colinde şi în spitale, orfelinate, dar şi la oamenii singuri, astfel după ce am dus bucurie acolo, am venit să primim şi noi bucurie prin binecuvântarea PF Părinte Daniel“, a declarat pentru Radio TRINITAS părintele Gavrilă.

De asemenea, cu acest prilej şi-au exprimat bucuria sfântă a momentului şi tinerii studenţi prezenţi. „Pentru mine, colinda la PF Părinte Patriarh reprezintă unul dintre cele mai importante momente ce premerg Crăciunul în fiecare an, pentru că asta ne aduce pe noi împreună şi ne dă ocazia de a fi alături de Patriarhul nostru“, ne-a declarat o tânără studentă, membră ASCOR. (C.B.)