Organizatorii taberei „Floare de colț”, din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor, care se desfășoară în stațiunea Durău, județul Neamț, anunță faptul că mai sunt locuri disponibile în tabăra de iarnă 2026, organizată în perioadele 15-20 februarie și 22-27 februarie. Copiii și tinerii cu vârste cuprinse între 9 și 17 ani sunt invitați să se înscrie la tabăra de iarnă, pentru a se bucura împreună de ateliere de schi cu monitori acreditați, activități de construire a echipei, atelier de supraviețuire în natură, ABC duhovnicesc, atelier de orientare, comunicare și dezvoltare personală, seară de dans, foc de tabără și multe altele.
Olimpicii la religie din Timiș s-au reunit la Timișoara
Etapa pe județul Timiș a Olimpiadei naționale de religie ortodoxă, clasele V-XII, a fost organizată sâmbătă, 15 martie, de Inspectoratul Școlar Județean Timiș și Liceul Teologic Ortodox „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul” din Timișoara, în parteneriat cu Mitropolia Banatului.
Acest eveniment a fost supervizat de părintele Cristian Păiș, inspector eparhial; prof. Aura Codruța Danielescu, inspector școlar general; prof. Simona Ecaterina Bejan, inspector școlar general adjunct, și prof. Daniela Liliana Buzatu, inspector de religie.
Directoarea prof. Adela Panait și părintele profesor Daniel Hlodec, director adjunct, împreună cu cadrele didactice din unitatea de învățământ, au pregătit cele necesare competiției și au oferit tuturor elevilor participanți o gustare.
Olimpiada de religie a debutat în luna ianuarie, prin organizarea etapei pe școală, apoi a etapei locale, la care au participat peste 280 de elevi, iar la competiția județeană s-au calificat 210 elevi, sub coordonarea a 60 de profesori de religie ortodoxă, din peste 80 de unități de învățământ.
Structura subiectelor a oferit tuturor elevilor posibilitatea de a evidenția atât cunoștințele, cât și competențele specifice disciplinei Religie, prin valorificarea acestora în viața de zi cu zi, toate raportate la iubirea și credința oglindită în fapte.
„Vă mulțumesc pentru această ocazie! Olimpiada de religie ortodoxă este, după părerea mea, una dintre cele mai importante olimpiade, căci, dacă la celelalte materii avem ocazia să cunoaștem creația, în cadrul acesteia suntem chemați să cunoaștem Creatorul”, a mărturisit unul dintre elevii care au participat la olimpiadă.



.jpg)
