Aflați în România la începutul unei perioade de o lună de zile pe care o vor petrece, pentru a aprofunda slujirea liturgică și spiritualitatea ortodoxă românească, la Mănăstirea Putna, judeţul Suceava, cinci clerici ortodocși din America de Sud, aflați sub jurisdicția Mitropoliei Ortodoxe Române a celor două Americi, au vizitat vineri, 17 iulie, Palatul Patriarhiei din București. Însoțiți de părintele vicar eparhial Daniel Ene, aceștia au fost primiți de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, delegatul Patriarhului României, care a discutat cu ei despre misiunea, provocările și reușitele Bisericii noastre în lucrarea de evanghelizare de pe continentul sud-american.
Parastas de un an pentru mitropolitul Bartolomeu
Zilele acestea se împlineşte un an de la trecerea la cele veşnice a mitropolitului Bartolomeu Anania, ilustrul ierarh şi cărturar ce a păstorit Mitropolia Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului. Cu acest prilej, duminică, 29 ianuarie, va fi săvârşită slujba Parastasului în Catedrala mitropolitană din municipiul Cluj-Napoca.
Primul mitropolit al Clujului, Bartolomeu Anania, a plecat spre veşnicie pe 31 ianuarie 2011, însă vocea sa a rămas vie în inimile clujenilor şi a celor are l-au cunoscut.



.jpg)
