„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Parohia Munteni-Copou, în straie de sărbătoare
Parohia "Sfântul Cuvios Maxim Mărturisitorul" şi "Sfântul Grigore Palama" - Munteni-Copou din Iaşi îşi serbează astăzi hramul. Întrucât această parohie nu are un lăcaş de cult, slujba Vecerniei a fost oficiată aseară în Paraclisul "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena" din incinta Seminarului Teologic Liceal Ortodox "Sfântul Vasile cel Mare" din Iaşi. Astăzi va fi săvârşită Sfânta Liturghie şi pomenirea pentru cei adormiţi. "Parohia noastră este singura închinată Sfântului Maxim Mărturisitorul din Arhiepiscopia Iaşilor. Noi avem o legătură specială cu Sfântul Maxim prin faptul că ne ocroteşte parohia. În prezent suntem într-o fază avansată în ceea ce priveşte proiectul de construcţie a bisericii. Nădăjduim ca anul acesta să începem lucrările la noul complex parohial", a declarat pr. paroh Dragoş Bahrim, care este şi directorul Seminarului Teologic Ortodox din Iaşi. (C.C.)



.jpg)
