În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Patriarhul României a săvârşit Te Deum-ul de Ziua Naţională
Ziua Naţională a României a fost marcată în mod solemn şi de Biserica Ortodoxă Română. În această zi de sărbătoare pentru toţi românii, în sfintele lăcaşuri din Patriarhia Română a fost oficiată slujba de Te Deum la Ziua Naţională, rânduiala liturgică de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra poporului român şi Sfintei Biserici.
![]()
![]()
La Catedrala Patriarhală, slujba de Te Deum a fost săvârșită de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. La finalul slujbei, Preafericirea Sa a rostit cuvântul de învăţătură intitulat „Biserica poporului român a contribuit intens la Marea Unire a acestuia într-un stat unitar”.
![]()
![]()
Credincioşii participanţi la slujba de mulţumire au primit la plecare, din partea Patriarhului României, iconiţe cu chipul Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României.



.jpg)
