„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Praznicul Botezului Domnului la Suceava
Peste 600 de credincioşi au participat ieri la slujba Aghezmei Mari, oficiată de Înalt Preasfinţitul Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, în faţa Catedralei arhiepiscopale din Suceava. De dimineaţă, Înalt Preasfinţia Sa a săvârşit slujba Sfintei Liturghii în lăcaşul de cult ce adăposteşte moaştele Sfântului Ioan cel Nou de la Suceava. Cu acest prilej, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor a adresat un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre semnificaţiile sărbătorii Botezului Domnului. Părinţii slujitori ai Mănăstirii "Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava" au oficiat joi, 5 ianuarie, Agheazma Mare, după cum este rânduiala din Tipic. La finalul acestei slujbe a fost stropită cu Agheazmă Mare Reşedinţa arhiepiscopală din Suceava, clădirea Centrului eparhial şi clădirile anexe. (C. Ciofu)



.jpg)
