„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Premii pentru copiii Parohiei „Naşterea Domnului“ din Cluj
Preoţii slujitori şi enoriaşii Parohiei "Naşterea Domnului" din Cluj-Napoca au oferit diplome şi daruri elevilor care au solicitat anul trecut cărţi de la biblioteca parohiei. Evenimentul a avut loc duminică, după Sfânta Liturghie, şi a fost ultimul din cadrul proiectului parohial "Luna credincioşilor". Elevii Şcolii "Constantin Brâncuşi" şi ai Liceului "Gheorghe Şincai" au împrumutat anul trecut cărţi recomandate în bibliografia şcolară, iar acum au fost răsplătiţi cu diplome şi icoane. Acţiunea promovează lectura în rândul copiilor, un instrument important în formarea lor intelectuală.
Biblioteca parohiei are un fond de publicaţii de 8.000 de volume (literatură religioasă, beletristică, literatură pentru copii, istorie, geografie, filosofie, critică şi estetică literară, dicţionare, enciclopedii, periodice) şi este deschisă oricărui cititor. Majoritatea cărţilor sunt donate de credincioşi, iar copiii sunt beneficiarii direcţi. Biblioteca funcţionează la demisolul bisericii, existând şi posibilitatea de a fi citită, zilnic, şi presa religioasă. (Pr. Florin-Cătălin Ghiţ)



.jpg)
