Arhiepiscopia Bucureștilor a organizat astăzi, 25 mai 2026, prima sesiune a Conferinței pastoral-misionare de primăvară la care au participat clericii din București și din județul Ilfov. Întrunirea s-a desfășurat în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei din București și a fost prezidată de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, care a rostit în deschidere cuvântul intitulat „Familia creștină - Biserica de acasă şi prima şcoală a credinţei şi a iubirii darnice”.
Prezență arhierească în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Vaslui
În Duminica a 5-a a Postului Mare, a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a oficiat Sfânta Liturghie în Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Vaslui, informează Biroul de presă al eparhiei.
Soborul slujitorilor a fost alcătuit din părinții consilieri de la Centrul eparhial Huși și de părinții protopopi din eparhie, alături de preoții parohi Cosmin Gubernat, Dragoș Trofin și Cătălin Mirciu.
În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, ierarhul Hușilor a descris modul în care s-a produs schimbarea totală în viața Sfintei Maria Egipteanca, care, dintr-o femeie desfrânată, a devenit sfântă.
De asemenea, a afirmat că fiecare om, indiferent de gravitatea căderilor sale, se poate schimba, cu condiția ca pocăința să fie pe măsura căderii în păcat: „Oricât de păcătoși am fi, oricât de murdari și afundați în mocirla păcatului, dacă ne asumăm, în mod responsabil și consecvent duhul pocăinței, putem deveni oameni sfinți, ca și Sfânta Maria Egipteanca. [...] Acest lucru se poate întâmpla cu o singură condiție: pocăința noastră să fie pe măsura gravității păcatelor.
În viața Sfintei Maria Egipteanca ni se spune că 17 ani s-a luptat cu duhul desfrânării - exact același număr de ani pe care ea i-a petrecut în desfrânare”.
De asemenea, Preasfinția Sa a amintit de ceea ce ne dă puterea de schimbare a vieții, Sfânta Împărtășanie: „Oricâtă nevoință am depune, oricât de rugători și postitori am fi, fără Trupul și Sângele lui Hristos - fără viața pe care o primim când ne împărtășim - nu putem să avem comuniune deplină cu El”.



.jpg)
