La sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai Mănăstirii Râmeț, va avea loc proclamarea locală a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia de la Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț.
Prima duminică din Postul Mare la catedrala din Arad
În prima duminică din Postul Mare, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a săvârşit Sfânta Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa a numeroşi credincioşi.
Din sobor au făcut parte: pr. Simion Mladin, eclesiarhul catedralei, pr. Gheorghe Gogan, pr. Mircea Cricovean, arhid. Claudiu Condurache și arhid. Alexandru Tiulea. În cuvântul de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa a făcut o introducere la Pastorala Sfântului Sinod din Duminica Ortodoxiei, referindu-se la citirile scripturistice ale duminicii (Evr. cap. 11; Ioan cap. 1). La Sfânta Liturghie au participat numeroşi credincioşi, foarte mulţi dintre aceştia împărtăşindu-se cu Sfintele Taine. La finalul slujbei, cei prezenţi s-au bucurat de primirea binecuvântării arhiereşti la începutul Postului Mare.



.jpg)
