În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Prima Sfântă Liturghie pe Colina Bucuriei după încetarea stării de urgență
Credincioși din Capitală au participat vineri dimineața pe Colina Bucuriei la prima Sfântă Liturghie săvârșită după încetarea stării de urgență. Potrivit îndrumărilor bisericești, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de slujitori ai catedralei în afara lăcașului de rugăciune, la baldachinul de pe Colina Patriarhiei. Răspunsurile liturgice au fost oferite de membri ai Grupului psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale. După Sfânta Liturghie, părintele arhimandrit Clement Haralam, Mare Eclesiarh al Catedralei patriarhale, împreună cu alți slujitori, au săvârșit, tot la baldachin, rânduiala Sfântului Maslu de obște pentru tămăduirea bolilor și neputințelor din popor.
Credincioșii care au participat la sfintele slujbe au respectat indicațiile bisericești, astfel că au stat la o distanță de cel puțin doi metri unii față de alții și au purtat măști de protecție.



.jpg)
