Ziua de 3 iunie 2026 va rămâne întipărită în inimile comunității Seminarului Teologic Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamț ca o zi a recunoștinței, încărcată de emoție și speranță. Într-o atmosferă de sărbătoare, elevii claselor a XII-a Teologie Ortodoxă și Patrimoniu Cultural și-au luat rămas-bun de la anii formării liceale, în cadrul cursului festiv al promoției 2022-2026.
Procesiune la Trifeşti, cu icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului
În parohia Trifeşti, Protopopiatul Roman, va avea loc astăzi un pelerinaj cu icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. Procesiunea va porni de la Biserica cu hramurile "Sfântul Ierarh Nicolae" şi "Înălţarea Domnului" a acestei parohii, până la "Mormântul ciobanului". Conform unei legende, se spune că, în urma unei inundaţii, un cioban a găsit icoana Maicii Domnului şi a dat-o bisericii satului.
Cu acest prilej, PS Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, va săvârşi, de la ora 10:00, Sfânta Liturghie, iar de la ora 12:00, un sobor de preoţi va oficia Taina Sfântului Maslu. "Acest pelerinaj este o tradiţie în zona Trifeştiului, practicată de sute de ani. Cum icoana făcătoare de minuni de la Trifeşti este cunoscută ca fiind aducătoare de ploaie, PS Ioachim şi preoţii participanţi la slujbă se vor ruga Bunului Dumnezeu să reverse din roua cerului asupra pământului. La acest eveniment religios sunt aşteptaţi să participe preoţi şi credincioşi din întreaga eparhie", a declarat pr. Constantin Gherasim, inspector în Probleme de tineret şi mass-media al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. (C. Ciofu)



.jpg)
