Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Sărbătoarea hramului și slujbă de pomenire la două lăcașuri din Galați

Sărbătoarea hramului și slujbă de pomenire la două lăcașuri din Galați

Galerie foto (2) Galerie foto (2) Știri
Un articol de: Andrei Butu - 18 Ian, 2022

În ziua de pomenire a Sfântului Cuvios Antonie cel Mare, luni, 17 ianuarie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, s-a aflat în mijlocul credincioșilor parohiei gălățene din cartierul Micro 21, care și-a sărbătorit ocrotitorul spiritual. În aceeași zi, la Catedrala Arhi­episcopală din Galați ierarhul a săvârșit slujba Parastasului pentru Mitropolitul Antonie Plămădeală și pentru Episcopul Chesarie Păunescu al Dunării de Jos.

Credincioșii Parohiei „Sfântul Cuvios Antonie cel Mare” din municipiul Galați au participat luni la Sfânta Liturghie săvârșită de Înaltprea­sfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, în biserica mică a parohiei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, ne-a transmis părintele Rareș Bucur, consilier eparhial.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre viața curată și învățăturile Sfântului Antonie cel Mare, un ascet reprezentativ pentru duhul vieții călugărești.

La slujbă au participat și elevi ai Școlii Gimnaziale Nr. 3 „Ion Luca Caragiale”, care sunt asistați în Centrul de zi pentru copii defavorizați „Sfântul Cuvios Antonie cel Mare” din cadrul parohiei, unde după programul școlar zilnic își fac temele, participă la diferite activități și primesc masa de prânz.

La finalul Sfintei Liturghii, ierarhul a săvârșit slujba Parastasului pentru ctitorii sfântului lăcaș trecuți la Domnul. Potrivit tradiției, preoții slujitori împreună cu enoriașii au pregătit pachete cu alimente și produse igienico-sanitare pe care Înalt­preasfinția Sa le-a oferit copiilor.

În prezent, pentru nevoile pastorale și liturgice ale enoriașilor din această parte a orașului de la Dunăre se află în construcție o nouă biserică din cărămidă de dimensiuni mai mari.

În aceeași zi, la Catedrala Arhiepiscopală din Galați, Înaltpreasfințitul Părinte Casian a săvârșit slujba Parastasului pentru ierarhul Antonie Plămădeală și pentru Episcopul Chesarie Păunescu al Dunării de Jos, ne-a transmis părintele Rareș Bucur, consilier eparhial.

 La slujba de pomenire pentru cei doi ierarhi au participat membrii Permanenței Consiliului eparhial, clerici și angajați din cadrul Administrației eparhiale, precum și credincioși din Galați. „În rugăciune, în duh de recunoştinţă profundă şi urmând rânduielile din Biserica noastră, pomenim doi mari ierarhi luminaţi, misionari şi dascăli ai rugăciunii, ai teologiei şi ai misiunii pastorale: pe neuitatul Părinte Mitropolit Antonie Plămădeală și pe Episcopul Chesarie al Dunării de Jos (…). Ambii ierarhi au ars ca torţe vii, a căror lumină a rugăciunii, a misiunii, a culturii creştine şi îndeosebi a filantropiei nu trebuie să se stingă niciodată din inimile şi din sufletele celor ce lucrează pentru mântuire în Biserica noastră”, a spus ierarhul Dunării de Jos.

Anul acesta se împlinesc 134 de ani de la nașterea Episcopului Chesarie Păunescu al Dunării de Jos.