„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Sfinţirea capelei Spitalului Municipal Cluj-Napoca
Capela Spitalului Municipal din Cluj-Napoca a fost sfinţită luni, 30 ianuarie, de Înalt Preasfinţitul Andrei, Mitropolitul Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Lucrările la capelă au început în vara anului trecut, după ce IPS Mitropolit Andrei a discutat cu conducerea spitalului despre necesitatea amenajării unui spaţiu unde bolnavii aparţinând cultului creştin-ortodox să poată beneficia de slujbe şi asistenţă duhovnicească, după cum a precizat pr. Dan Melenti, slujitor la capelă. "Ne-a bucurat faptul că mulţi dintre angajaţii spitalului s-au grăbit să ne dea o mână de ajutor. Nu numai cei din spital s-au implicat, dar şi alţi oameni din oraş, care au aflat de munca noastră şi ne-au ieşit în întâmpinare", a spus pr. Dan Melenti. Până la amenajarea paraclisului, pacienţii participau la slujbe într-un amfiteatru al spitalului. (Pr. F.C.G.)



.jpg)
