Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Sfinţirea picturii capelei Seminarului Teologic Ortodox din Iaşi

Sfinţirea picturii capelei Seminarului Teologic Ortodox din Iaşi

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Data: 19 Oct, 2010

După punerea pietrei de temelie a bisericii parohiale din cartierul Munteni-Copou, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a sfinţit pictura Capelei "Sf. Împ. Constantin şi Elena" a Seminarului Teologic Liceal Ortodox "Sf. Vasile cel Mare" din Iaşi, aflată în parohia Munteni-Copou. Alături de Întâistătătorul Bisericii noastre au fost IPS Teofan, IPS Calinic, PS Varlaam Ploieşteanul, PS Emilian Lovişteanul şi PS Ioachim Băcăuanul. Patriarhul Daniel a vorbit după slujba de sfinţire despre importanţa picturii într-o biserică, ea fiind "mărturisire de credinţă ortodoxă, susţinere a credincioşilor în rugăciune, iar în al treilea rând, podoabă frumoasă". Părintele profesor Dragoş Bahrim, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Iaşi, care a primit din partea Patriarhului Bisericii noastre Crucea patriarhală, şi-a exprimat bucuria şi mulţumirea pentru cele două evenimente încununate de prezenţa PF Daniel şi a ierarhilor amintiţi. "S-au împlinit şapte ani de la târnosirea sfântului altar al acestei capele. Tot astăzi (n.r. duminică) este duminica Sfinţilor Părinţi de la Sinodul VII Ecumenic. Momentul acesta e un moment de bilanţ. Acest proiect a fost început acum zece ani, fiind făcute multe eforturi. Seminarul, până a ajuns aici, era ca poporul evreu în pustiu, care alerga după propria casă, după pământul făgăduinţei. Atunci când ne-am mutat în casa noastră s-au împlinit făgăduinţa lui Dumnezeu şi binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel", a spus pr. prof. Dragoş Bahrim. La final, Înalt Preasfinţitul Părinte Teofan a mulţumit Preafericitului Părinte Daniel pentru vizita pe care a făcut-o în eparhia pe care a păstorit-o, pentru că a împărtăşit credincioşilor cuvânt de învăţătură şi pentru că a fost părtaş în rugăciune. (C. Ciofu)