„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Slujbă arhierească la Liceul Teologic din Zalău
La prăznuirea Sfinţilor Trei Ierarhi, Preasfinţitul Petroniu, Episcopul Sălajului, a săvârşit Sfânta Liturghie în capela Liceului Ortodox "Sfântul Ierarh Nicolae" din Zalău. Liceul a fost înfiinţat în contextul revigorării învăţământului teologic în perioada de libertate religioasă şi democraţie de după decembrie 1989, mai întâi ca o clasă cu profil teologic, la filiera vocaţională din cadrul Şcolii normale "Gheorghe Şincai" Zalău, în anul şcolar 1994-1995. Instituţia a funcţionat, de la înfiinţare până în anul 2008-2009, sub numele de Seminarul Teologic Liceal Ortodox Zalău. Începând cu anul şcolar 2011-2012, în cadrul Liceului Ortodox funcţionează şi clasa I, urmând ca în următorii ani să se completeze numărul elevilor, astfel încât să se realizeze o continuitate a procesului educaţional începând cu clasa I şi finalizându-se cu clasa a XII-a. (Pr. Gabriel Viorel Gâdan)



.jpg)
