În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
Slujire a Preasfințitului Părinte Sofronie în Parohia Oradea-Vii
În Duminica Înfricoșătoarei Judecăți, a Lăsatului sec de carne, 23 februarie, Preasfințitul Părinte Sofronie, Episcopul Oradiei, s-a aflat în vizită pastorală în Parohia Oradea-Vii, Protopopiatul Oradea.
Ierarhul a săvârşit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în biserica parohială care-i are ca ocrotitori pe Sfântul Ierarh Nicolae și pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, în prezența a numeroși credincioși.
În cuvântul de învățătură, rostit după citirea pasajului scripturistic duminical de la Sfântul Evanghelist Matei, ierarhul a vorbit despre înţelesurile duhovnicești ale acestuia, subliniind importanța milosteniei în viața fiecărui credincios. În cadrul slujbei, diaconul Gavril Chiș a fost hirotonit preot misionar pentru Protopopiatul Oradea, pe seama Bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Sânnicolau Român. Noul preot a primit şi hirotesia întru duhovnic.
Părintele paroh Viorel Samaşca-Nemeş şi părintele Gheorghe Nemeş, coordonatorul proiectului social-filantropic „Agapa Sfântului Mare Mucenic Gheorghe” al Parohiei Oradea-Vii, au mulţumit Preasfinţitului Părinte Sofronie pentru binecuvântarea pe care a adus-o prin prezența și slujirea în biserica enoriei Oradea-Vii, adresându-i urări cu prilejul împlinirii a 21 de ani de la primirea cerescului dar al arhieriei (21 februarie 1999) şi a 13 ani de la întronizarea în scaunul episcopal al Oradiei Mari (25 februarie 2007).
Ierarhul a asistat, după Sfânta Liturghie, în acelaşi sfânt locaş, la oficierea Tainei Sfântului Botez al pruncului Luca George Samaşca-Nemeş, nepotul preotului paroh Viorel Samaşca-Nemeş şi strănepot al preotului Gheorghe Nemeş de la Parohia Oradea-Vii.



.jpg)
