Ședința de lucru a Consiliului eparhial și a Adunării eparhiale a Episcopiei Daciei Felix a avut loc sâmbătă, 31 ianuarie 2026, în Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Vârșeț, Serbia.
Slujire arhierească la noua catedrală din Curtea de Argeș
Credincioși din cuprinsul Eparhiei Argeșului și Muscelului și-au îndreptat duminică pașii către municipiul Curtea de Argeș pentru a fi prezenți la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic în noua Catedrală Arhiepiscopală ce poartă hramurile „Sfânta Muceniță Filofteia” și „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. Împreună cu ierarhul locului s-a aflat întru slujire un sobor de preoți și diaconi.
În cuvântul de învățătură rostit cu această ocazie, ierarhul a vorbit celor prezenți despre pericopa evanghelică, citită duminică, arătând că iertarea greşiţilor noştri e posibilă, pentru că cel mai puternic exemplu este Domnul nostru Iisus Hristos, Care, în timpul răstignirii pe cruce, a spus: „Părinte, iartă-le lor că nu ştiu ce fac!” (Luca 23, 34), se arată pe site-ul eparhiei, arhiepiscopiaargesuluisimuscelului.ro.



.jpg)
