„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Slujiri arhiereşti în Mitropolia Moldovei şi Bucovinei
De sărbătoarea Sfântului Pantelimon, IPS Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, va săvârşi Sfânta Liturghie în parohia Agârcia, Protopopiatul Piatra Neamţ, după ce va sfinţi Biserica Buna Vestire din această localitate. PS Visarion, Episcopul Tulcii, şi PS Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, vor sluji în Biserica "Sfântul Pantelimon" din incinta Spitalului Municipal de Urgenţă Moineşti. Vineri dimineaţă, de la ora 7:30, Înalt Preasfinţitul Iosif, Arhiepiscopul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, va săvârşi Sfânta Liturghie pe un podium amenajat la Nemţişor, aflat în vecinătatea Mănăstirii Neamţ, cu prilejul debutului Adunării Tinerilor Creştini Ortodocşi din Mitropolia Moldovei şi Bucovinei. Tot aici, sâmbătă dimineaţă, IPS Părinte Mitropolit Teofan va oficia Sfânta Liturghie. (C.C.)



.jpg)
