La Biserica Parohiei „Sfânta Vineri” - Drumul Taberei din București a avut loc joi, 25 iunie, o ședință administrativă a clericilor din Protoieria Sector 6 Capitală. În cadrul întâlnirii a fost prezentat
Sobor de ierarhi la cinstirea Sfântului Ierarh Iosif cel Nou la Timișoara
La 15 septembrie, Biserica Ortodoxă Română a făcut pomenirea Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș, Mitropolitul Banatului. Cu acest prilej, cetatea Timișoarei și Catedrala Mitropolitană din oraș au îmbrăcat straie de sărbătoare, cinstindu-și, prin rugăciune și cântări liturgice, ocrotitorul spiritual.
Sute de credincioși au venit la cel de-al doilea hram al Catedralei Mitropolitane din orașul de pe Bega, pentru a participa la Sfânta Liturghie arhierească, oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timişoarei şi Mitropolitul Banatului, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului; Prea-sfințitul Părinte Siluan, Episcopul ortodox român din Ungaria; Preasfințitul Părinte Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, și Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului.
Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan.



.jpg)
