„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Spitalul din Moineşti, conectat la reţeaua de telemedicină
La sfârşitul săptămânii trecute Spitalul Municipal de Urgenţă din Moineşti a fost conectat la sistemul naţional de telemedicină, fiind deocamdată singura unitate spitalicească din Moldova racordată astfel la expertiză medicală prin comunicarea la distanţă. Folosind un sistem de video-conferinţă şi o aparatură de monitorizare a semnelor vitale, accesul la un diagnostic rapid şi corect este facilitat, în plan naţional, pentru Spitalul din Moineşti, de recomandările venite din partea specialiştilor din Spitalul Clinic de Urgenţă Floreasca din Bucureşti şi Spitalul Clinic Judeţean Târgu Mureş. "Medicii din centrele de coordonare oferă suport medical în timp real pentru personalul nostru medical, prin intermediul comunicării audio-video, precum şi prin urmărirea a şase indicatori medicali transmişi prin monitorul de semne vitale (puls, rata respiratorie, EKG, puls oximetrie, CO2 şi tensiune arterială)", a explicat Adrian Cotîrleţ, managerul spitalului. Prin racordarea acestei unităţi medicale din judeţul Bacău, reţeaua naţională de telemedicină s-a extins la 56 de spitale din 19 judeţe.



.jpg)
