Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Târg de mărțișoare organizat de Parohia Huedin din Capitală

Târg de mărțișoare organizat de Parohia Huedin din Capitală

Galerie foto (3) Galerie foto (3) Știri
Un articol de: Andrei Butu - 05 Mar, 2021

Parohia „Sfinții Arhangheli”-Huedin din Capitală a organizat duminică, 28 februarie 2021, târgul caritabil „Un mărțișor mic de la suflete mari”. Activitatea face parte din proiectul catehetic „Dar cu har” desfăşurat de parohia bucureșteană împreună cu Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ioan Iacob de la Neamț” din Rovigo, Italia, în cadrul Concursului național catehetic „Biserica - familia românilor de pretutindeni”, derulat de Patriarhia Română.

Prin acest târg de mărți­șoare realizate de copiii de la ambele parohii, dar și prin celelalte acțiuni din cadrul proiectului, se oferă un sprijin românilor din Rovigo, Italia, în demersul lor de achiziționare a unui lăcaș de rugăciune.

„Unitate, copilărie, dragoste, solidaritate și multe alte cuvinte pline de emoție ar putea descrie acest târg. Mărțișoarele sunt confecțio­nate de copiii participanți la atelierele de creație desfășurate de parohia noastră în fiecare sâmbătă, mulți dintre ei lucrând și acasă. În cea mai mare parte, mărțișoa­rele sunt realizate de copii, ajutaţi și de voluntarii parohiei noastre. Prin acest târg caritabil îi sprijinim pe românii din Rovigo. În contextul anului omagial dedicat românilor din afara granițelor României, ne-am gândit să ne înfrățim cu această parohie din Italia și să participăm la concursul catehetic «Biserica - familia românilor de pretutindeni». Banii strân­și la acest târg caritabil îi vom trimite în Italia pentru a ajuta la achiziționarea unei biserici a lor”, ne-a spus diaconul Aurel Nicula, coordonatorul proiectului catehetic „Dar cu har”.

La final, copiii implicați în proiect au fost răsplătiți și cu un moment interactiv, susținut de actrița Alina Berzunțeanu, în care celor mici le-au fost prezentate trei scenete inspirate din basme populare. La rândul lor, copiii au interpretat diferite personaje.

În aceeași zi, în cadrul proiectului „Dar cu har”, și tinerii școlii parohiale din Rovigo au organizat o expoziție de mărțișoare cu scop caritabil. O parte din donațiile strânse în urma acestei expoziții au fost trimise în țară pentru ajutorarea unui copil bolnav din Câm­pulung Muscel, județul Argeș.

 

Citeşte mai multe despre:   martisor  -   proiect catehetic