În după‑amiaza zilei de 11 iunie 2026, în Arhiepiscopia Dunării de Jos a continuat seria conferințelor pastoral‑misionare din primul semestru al anului 2026, cu întrunirea preoților din cadrul Protopopiatului
Târnosirea unei biserici din Albac
Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, a fost prezent duminică, 3 noiembrie, la Mănăstirea „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” de la Albac, judeţul Alba, unde a săvârşit slujba de târnosire a Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din cimitirul așezământului monahal. În continuare, ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie și a rostit cuvântul de învățătură în prezența a numeroși credincioși pelerini, se arată pe Reîntregirea.ro.
La final, donatorii și binefăcătorii au primit din partea ierarhului diplome de aleasă cinstire. Vatra monahală de la Albac se află sub oblăduirea maicii starețe Ioanichia Gligor și sub îndrumarea duhovnicească a arhimandritului Dionisie Ignat.



.jpg)
