Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Vecernie misionară în Duminica Ortodoxiei la Viena

Vecernie misionară în Duminica Ortodoxiei la Viena

Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Diac. Alexandru Briciu - 21 Mar, 2019

În după-amiaza zilei de duminică, 17 martie, clerici și credincioși ortodocși de diferite naționalități au participat la Vecernia săvârșită în Biserica „Sfântul Apostol Andrei” a parohiei ortodoxe românești din Viena de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arsenie, Mitropolit de Austria (Patriarhia Ecumenică). Cu binecuvântarea Înaltprea­sfinţitului Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, din soborul de slujitori au făcut parte clerici ai parohiilor din Viena aparținând Bisericii Ortodoxe a Antiohiei, Bisericii Ortodoxe a Serbiei, Bisericii Ortodoxe Române și Bisericii Ortodoxe a Greciei. „La slujbă au participat numeroşi profesori de religie, în frunte cu inspectorul mag. Branislav Djukaric şi mulţi credincioşi. Au fost de faţă şi prof. Sylvia Inou, conducătoarea Institutului de Educaţie Religioasă de la Colegiul Universitar de Pedagogie al Bisericilor din Austria, Episcopul emerit Bernhard Heitz din Biserica Veche-Catolică, prof. Erich Leitenberger, purtător de cuvânt al Fundaţiei Pro-Oriente şi alţi prieteni ai Bisericii noastre. Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Arsenie a accentuat în cuvântul rostit sensul Duminicii Ortodoxiei ca semn al biruinţei credinţei adevărate asupra ereziilor care s-au abătut asupra Bisericii în secolele 8 şi 9. Această zi este o chemare pentru trăirea unităţii ortodoxe în diversitatea noastră. Cei prezenţi au fost plăcuţi impresionaţi de cântarea minunată a copiilor, dar şi de corul mare condus de prof. Georgel Popa. Cu toții au continuat dialogul iubirii în atmosfera creată în sala parohială la agapa oferita de parohia noastră”, ne-a declarat părintele Nicolae Dura, parohul Bisericii Ortodoxe Române „Sfântul Apostol Andrei” din Viena.

În predica de la finalul slujbei, părintele Nicolae Dura a vorbit despre însemnătatea cinstirii sfintelor icoane: „Oamenii, fiind zidiţi după chipul lui Dumnezeu, sunt icoane vii, de aceea se tămâiază şi credincioşii în bisericile ortodoxe. Sfintele icoane sunt o revelaţie sau o fereastră a veşniciei în timpul nostru. Ele sunt Evanghelia în culori şi învăţătura de credinţă pentru ochii noştri. Cinstirea icoanelor este o caracteristică fundamentală a Ortodoxiei, un semn distinctiv al spiritualităţii noastre”, a spus părintele paroh.