Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Vizitele canonice ale Patriarhului României în 2010

Vizitele canonice ale Patriarhului României în 2010

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Gheorghe Cristian Popa - 28 Decembrie 2010

Spania, vizitată pentru prima dată de un patriarh al României

Patriarhul României a efectuat, în perioada 16-21 aprilie 2010, o vizită canonică în Episcopia Ortodoxă a Spaniei şi Portugaliei, fiind pentru prima dată în istorie când un patriarh al României vizitează ţara în care, după tradiţie, însuşi Sfântul Apostol Pavel a făcut misiune, împreună cu Sfântul Apostol Iacov. Vizita a avut ca principale obiective punerea pietrei de temelie pentru Catedrala episcopală din Madrid şi participarea la mai multe întâlniri cu reprezentanţi ai statului spaniol pentru reglementarea raporturilor cu credincioşii români aflaţi acolo şi definitivarea statutului Bisericii Ortodoxe Române în Spania. Delegaţia Bisericii Ortodoxe Române a fost întâmpinată vineri, 16 aprilie, pe aeroportul din Madrid, de către IPS Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale, PS Timotei, Episcopul Spaniei şi Portugaliei, şi ambasadorul Maria Ligor. Primirea oficială a avut loc la Parohia "Preasfânta Fecioară Maria" din Madrid, unde a avut loc o slujbă de Te Deum, la sfârşitul căreia Patriarhul românilor a rostit un mesaj de binecuvântare pentru toţi românii care se află în Episcopia Spaniei şi Portugaliei. Cea de-a doua zi a vizitei canonice în Spania a început cu o vizită la Catedrala ortodoxă greacă din Madrid. PF Părinte Patriarh Daniel a fost întâmpinat de IPS Policarp, Arhiepiscopul ortodox grec al Spaniei şi Portugaliei. După săvârşirea unui Te Deum, a avut loc o întrevedere a celor două delegaţii, în cadrul căreia s-au discutat unele proiecte comune de colaborare pentru misiunea ortodoxă desfăşurată în Regatul Spaniei. Delegaţia Patriarhiei Române a vizitat apoi parohiile "Sfântul Mucenic Gheorghe" din Alcalá de Henares, "Sfântul Ierarh Nectarie" din Coslada şi "Sfântul Apostol Andrei" din Arganda del Rey. În duminica a doua după Sfintele Paşti, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a pus piatra de temelie pentru viitoarea Catedrală episcopală din Madrid şi a săvârşit Sfânta Liturghie împreună cu sobor de arhierei români şi greci.

În cea de-a patra zi a vizitei canonice, Întâistătătorul Bisericii noastre, împreună cu patru ierarhi, s-a întâlnit la Palatul Justiţiei din Madrid cu ministrul justiţiei, Francisco Caamano Domínguez. În cadrul discuţiilor, au fost abordate mai multe aspecte legate de recunoaşterea Bisericii Ortodoxe în Spania ca împământenită. După aceasta, a avut loc o întâlnire cu preşedintele comunităţii din Madrid, Esperanza Aghire, iar în seara aceleiaşi zile, Patriarhul României s-a întâlnit cu Don Antonio María Rouco Varela, Arhiepiscopul Madridului şi preşedintele Conferinţei Episcopale Spaniole, la sediul Conferinţei Episcopale din Madrid. Ultima zi a vizitei Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române, PF Părinte Daniel, în Spania a cuprins vizitarea oraşului Toledo şi primirea de către Don Braulio Rodríguez Plaza, Arhiepiscop de Toledo şi Primat al Spaniei, în Catedrala arhiepiscopală din Toledo. După aceasta, a avut loc o vizită pastorală la Parohia "Acoperământul Maicii Domnului" din Toledo.

O zi luminoasă în Ţara Vlascilor

La invitaţia Preasfinţitului Ambrozie, Episcopul Giurgiului, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, însoţit de o delegaţie de ierarhi, a săvârşit slujba de resfinţire a Catedralei episcopale din Giurgiu, de sărbătoarea Sfântului Mucenic Gheorghe, la 23 aprilie. Preafericitul Părinte Daniel a fost întâmpinat, în acordurile fanfarei militare, de oficialităţile oraşului şi de copii îmbrăcaţi în costume populare. Pe treptele catedralei, primarul oraşului Giurgiu, Lucian Iliescu, a oferit Preafericirii Sale distincţia de cetăţean de onoare al oraşului. Înconjurat de un sobor de 14 ierarhi, PF Părinte Patriarh Daniel a săvârşit slujba de resfinţire a Catedralei episcopale şi i-a dat cel de-al doilea hram: "Sf. M. Mc. Gheorghe". La sfârşitul Sfintei Liturghii, Preafericitul Daniel a acordat PS Ambrozie o cruce pectorală şi un engolpion şi a oferit Ordinul patriarhal "Sfântul Apostol Andrei" oficialităţilor care s-au implicat în restaurarea catedralei. În aceeaşi zi, Patriarhul României a sfinţit şi inaugurat Reşedinţa episcopală din Giurgiu, după care a urmat deplasarea în localitatea Slobozia, acolo unde a inaugurat Aşezământul social "Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil". PF Părinte Patriarh Daniel a mai vizitat şi Seminarul Teologic "Teoctist Patriarhul" din Giurgiu. Manifestările dedicate Sfântului Gheorghe s-au încheiat cu vizita la sediul administrativ al Eparhiei Giurgiului, unde Ansamblul folcloric "Mugurel de Vlaşca" a susţinut un program artistic de cântece şi dansuri populare. În sediul administrativ al episcopiei, Părintele Patriarh a fost întâmpinat de tinerii Centrului pentru Copii şi Tineret "Sf. Ioan Valahul". A urmat vizita la Muzeul Eparhial, unde a avut loc lansarea cărţii "Teologie şi Filosofie" a lui Nichifor Crainic.

Sărbătoare pentru credincioşii braşoveni

Credincioşii din Braşov au avut marea bucurie de a participa duminică, 11 iulie, la slujba de sfinţire a bisericii din cartierul Valea Cetăţii şi la Sfânta Liturghie, oficiate de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel înconjurat de un sobor de şase arhierei. Vizita canonică pe care Preafericitul Daniel a efectuat-o la Braşov, în perioada 10-12 iulie, a fost deschisă de ceremonia decernării titlului de cetăţean de onoare al oraşului din inima ţării. În seara aceleiaşi zile, Patriarhul Bisericii noastre a participat la slujba de Te Deum oficiată în Biserica "Sfânta Treime" din Şcheii Braşovului de un sobor condus de PS Andrei Făgărăşanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, şi a binecuvântat lucrările de construcţie a unui azil de bătrâni al parohiei. Duminică, slujba de sfinţire a Bisericii "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena" şi "Sf. Corneliu Sutaşul" din cartierul Valea Cetăţii - Braşov şi Sfânta Liturghie au fost oficiate de Preafericitul Părinte Daniel. La final, pr. paroh Corneliu Gârbacea a primit, din partea PF Părinte Patriarh Daniel, Crucea Patriarhală şi o cruce de binecuvântare.

Mănăstirea Putna a primit al doilea hram

Credincioşii din toată ţara au participat duminică, 15 august, la hramul Mănăstirii Putna din judeţul Suceava. Cu acest prilej, pictura bisericii voievodale a fost sfinţită de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, înconjurat de un sobor de 10 ierarhi, iar aşezământul monahal a primit al doilea hram: "Sfântul Voievod Ştefan cel Mare". Pe un podium special amenajat în curtea sfântului lăcaş a fost săvârşită apoi Sfânta Liturghie. La sfârşitul slujbei, PF Patriarh Daniel a acordat Ordinul "Sfântul Ştefan cel Mare pentru clerici" arhim. Melchisedec Velnic, stareţul Mănăstirii Putna, şi numeroase distincţii celor care s-au evidenţiat în susţinerea lucrărilor de pictură a bisericii voievodale.

Catedrala din Blaj a primit veşmântul sfinţirii

Un sobor de 16 arhierei condus de PF Părinte Patriarh Daniel a sfinţit duminică, 5 septembrie, noua Catedrală din Blaj. Patriarhul României a fost întâmpinat în faţa Catedralei Reîntregirii de sute de credincioşi, în frunte cu IPS Andrei, Arhiepiscop al Alba Iuliei. Ziua de mare sărbătoare de la Blaj a început cu slujba de sfinţire a noii catedrale, care a primit hramurile "Adormirea Maicii Domnului" şi "Sfântul Andrei, Apostolul românilor". PF Părinte Patriarh Daniel a oferit Crucea patriarhală pr. paroh Vasile Benchea. Primarul Gheorghe Valentin Rotar a oferit PF Patriarh Daniel titlul de cetăţean de onoare al municipiului Blaj şi un tablou ce-l înfăţişează pe mitropolitul Andrei Şaguna.

Sfinţirea Catedralei episcopale din Caransebeş

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, înconjurat de un sobor de arhierei a sfinţit duminică, 12 septembrie, Catedrala nouă din Caransebeş, cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul". Preafericitul Părinte Daniel a sosit sâmbătă la Caransebeş, unde un sobor de arhierei, alături de oficialităţile locale şi judeţene, l-au întâmpinat în faţa Bisericii "Sf. M. Mc. Gheorghe". PS Lucian, Episcopul Caransebeşului, i-a urat bun-venit Preafericitului Daniel şi a prezentat câteva date istorice legate de Episcopia din Banat şi de Catedrala veche din oraş. Preafericitul Părinte Patriarh a evidenţiat rolul pe care l-au avut de-a lungul istoriei atât oraşul Caransebeş, cât şi episcopia de aici în viaţa Bisericii şi a neamului românesc. Duminică, Patriarhul României, împreună cu 23 de ierarhi, a târnosit noua catedrală din Caransebeş. În cadrul vizitei efectuate în Banatul Montan, PF Părinte Daniel a primit titlul de cetăţean de onoare al oraşului şi al judeţului Caraş-Severin, precum şi titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii "Eftimie Murgu" din Reşiţa.

90 de ani de la reînfiinţarea Episcopiei Oradiei

Împlinirea celor 90 de ani de la reînfiinţarea Episcopiei Oradiei a fost binecuvântată de vizita Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în Ţara Crişurilor, efectuată în perioada 17-20 septembrie. Un sobor de arhierei, preoţi şi credincioşi, alături de oficialităţi locale l-au întâmpinat vineri, 17 septembrie, pe PF Părinte Patriarh Daniel la Centrul Eparhial, în Paraclisul "Sfinţii Ilie Iorest şi Sava Brancovici", unde s-a oficiat o slujbă de Polihroniu. În cuvântul de bun-venit, PS Sofronie, Episcopul Oradiei, a prezentat succint viaţa românilor ortodocşi din eparhie, situaţia prezentă a comunităţilor şi activităţile pastoral-misionare din ultimii ani. În a doua zi a vizitei canonice de la Oradea, Întâistătătorul Bisericii noastre a fost primit la Catedrala cu Lună. Al doilea moment al zilei s-a desfăşurat la Universitatea din Oradea, unde PF Părinte Patriarh Daniel a primit titlul de Doctor Honoris Causa. După decernarea noului titlu academic, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a rostit meditaţia "Liturghie euharistică şi filantropie socială". În seara aceleiaşi zile, Preafericitul Daniel a vizitat Biserica "Sfântul Nicolae" - Albastră, după care a binecuvântat Centrul social "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" al Parohiei Oradea CFR-Vii. În Duminica după Înălţarea Sfintei Cruci, Preafericitul Părinte Daniel a săvârşit Sfânta Liturghie la Oradea, la altarul de vară al Mănăstirii "Sfânta Cruce", alături de 13 ierarhi. Patriarhul României a felicitat întreaga obşte de la mănăstirea bihoreană pentru viaţa spirituală şi statornicia celor 70 de maici care se ostenesc atât în viaţa liturgică, cât şi în atelierele aşezământului monahal. Maica stareţă Mina Bădilă a primit Ordinul "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena". După Sfânta Liturghie a fost inaugurată expoziţia foto-documentară dedicată aniversării celor 90 de ani de la reînfiinţarea Episcopiei Oradiei, vernisată în fosta stăreţie a mănăstirii.

Cinci zile de sărbătoare în Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

În perioada 13-17 octombrie 2010, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a efectuat o vizită canonică în Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, la invitaţia IPS Mitropolit Teofan. Vizita a început pe 13 octombrie, când Preafericirea Sa a fost întâmpinat pe Aeroportul Internaţional din Iaşi de IPS Teofan şi de alţi cinci ierarhi. La Catedrala mitropolitană din Iaşi, Patriarhul a fost primit în aplauze de sute de credincioşi. În aceeaşi zi, Patriarhul Bisericii noastre a participat la etapa mitropolitană a Concursului Naţional de Muzică Eclesială "Lăudaţi pe Domnul!". Pe 14 octombrie, la sărbătoarea Sfintei Parascheva, Sfânta Liturghie a fost oficiată pe podiumul din faţa Catedralei mitropolitane din Iaşi, de Preafericitul Daniel, înconjurat de un sobor de 21 de ierarhi. În seara zilei de 14 octombrie, Primăria Iaşi a organizat, cu prilejul Sărbătorilor Iaşiului, tradiţionalul eveniment "Seara Valorilor", în cadrul căruia Preafericitul Daniel a primit Premiul "Ad honorem". Un alt eveniment special din cadrul vizitei Patriarhului României în Moldova l-a reprezentat acordarea de către Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi (UAIC) Preafericitului Părinte Daniel titlul de Doctor Honoris Causa. Evenimentul a avut loc în Aula "Mihai Eminescu" vineri, 15 octombrie. Patriarhul BOR a susţinut prelegerea cu titlul "Autocefalia bisericească: unitate de credinţă şi libertate de conducere". În după-amiaza aceleiaşi zile, Patriarhul românilor a participat la deschiderea anului universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă "Dumitru Stăniloae" din Iaşi, iar, spre seară, delegaţia s-a îndreptat către SC Antibiotice SA din Iaşi, o societate care a sprijinit şi este alături în continuare de activităţile misionare ale Bisericii Ortodoxe Române.

Vizita canonică a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel în Mitropolia Moldovei şi Bucovinei a inclus şi Mănăstirea Sihăstria. La finalul slujbei de Te Deum, părintele stareţ Victorin Oanele şi-a exprimat bucuria pentru faptul că Părintele Patriarh Daniel a ajuns în mănăstirea de metanie pentru a lua parte la marcarea a 20 de ani de când ieroschimonahul Paisie Olaru a trecut la cele veşnice. Patriarhul României a efectuat în seara zilei de 16 octombrie o vizită şi la Catedrala arhiepiscopală din Roman, unde l-a vizitat pe IPS Eftimie, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului.

În ultima zi a vizitei canonice în Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, 17 octombrie, Preafericitul Părinte Daniel, împreună cu un sobor de ierarhi români şi greci, a oficiat slujba de resfinţire a bisericii Mănăstirii Golia din Iaşi, după 350 de ani de la prima târnosire. Pe lângă hramul istoric, "Înălţarea Domnului", lăcaşul de cult a primit şi hramul "Acoperământul Maicii Domnului". Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a oferit părintelui arhim. Vitalie Danciu, stareţul mănăstirii, "Crucea Patriarhală pentru clerici", iar persoanelor care au ajutat la restaurarea Mănăstirii Golia le-au fost acordate distincţii şi daruri din partea Patriarhiei Române. În după-amiaza aceleiaşi zile, PF Părinte Daniel a vizitat Centrul Medical "Providenţa" din Iaşi, după care a oficiat slujba de sfinţire a locului pentru biserica cu hramurile "Sfântul Maxim Mărturisitorul" şi "Sfântul Grigorie Palama" care se va construi în Parohia Munteni-Copou din Iaşi. A urmat sfinţirea picturii Capelei "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena" a Seminarului Teologic Liceal Ortodox "Sfântul Vasile cel Mare" din Iaşi, aflată în Parohia Munteni-Copou.

Râmnicul şi-a sărbătorit vrednicii ierarhi

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a efectuat în perioada 12-14 noiembrie o vizită canonică în Arhiepiscopia Râmnicului, cu prilejul împlinirii a 40 de ani de arhierie a IPS Arhiepiscop Gherasim şi a împlinirii a 160 de ani de la întronizarea Sfântului Ierarh Calinic ca Episcop al Râmnicului. Preafericirea Sa a ajuns în municipiul Râmnicu Vâlcea vineri seara, fiind întâmpinat de către IPS Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de ierarhi. În Catedrala arhiepiscopală a fost săvârşită o slujbă de Polihroniu de PS Emilian Lovişteanul. A doua zi, sâmbătă, 13 noiembrie, PF Părinte Patriarh Daniel a sfinţit Aşezământul cultural-pastoral "Sfântul Ierarh Calinic" din incinta Centrului Eparhial. Vizita canonică a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel a continuat sâmbătă după-amiază la Mănăstirea Bistriţa, iar apoi la Mănăstirea Arnota din Arhiepiscopia Râmnicului. Duminică, Patriarhul României a participat la Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii Arnota. Preafericirea Sa a urat la final, împreună cu toată biserica, la mulţi ani IPS Gherasim, la aniversarea a 94 de ani.

 

Citeşte mai multe despre:   Patriarhul Daniel