Adunarea Generală a Academiei Române, întrunită în sesiunea din 24 iunie 2026, a decis, prin vot secret, alegerea a patru noi membri corespondenți. Potrivit unui comunicat de presă al Academiei Române, au fost al
„Trecut-au anii…”
Muzeul Municipiului București, în parteneriat cu Asociația „Bucureștiul Meu Drag”, a organizat expoziția de fotografie „Trecut-au anii…”, care surprinde comparativ locuri din București. Văzând fotografiile, vizitatorii vor putea face o paralelă între cum arăta orașul la începutul anilor ’90 și cum arată acum, în ce fel s-a schimbat. Fotografiile făcute în Bucureștiul din ’90 sunt realizate de o studentă japoneză, iar cele care prezintă Capitala în zilele noastre, de Asociația „Bucureștiul Meu Drag”. Imaginile surprind locuri precum Gara de Nord, Piața Romană, Piața Constituției, Hanul lui Manuc și Calea Moșilor. Fotografiile rămân expuse pe gardul Palatului Suțu până la data de 15 octombrie. Dacă ajungeți în Piața Universității, merită să poposiți câteva minute să vedeți cum arăta Bucureștiul acum 30 de ani și cum arată acum.
(Alexandra Drugan)



.jpg)