După ce au susținut luni proba la Limba şi literatura română și miercuri cea la Matematică, iar azi - cei din partea minorităților naționale - proba la Limba şi literatura maternă, cei circa 148.000 de
Regina Maria a tuturor românilor
Mâine, 15 noiembrie 2008, la Muzeul Naţional de Istorie a României va avea loc masa rotundă cu tema „Regina tuturor românilor. In memoriam Regina Maria“. Manifestarea, prilejuită de împlinirea a 70 de ani de la trecerea la cele veşnice a suveranei, îşi propune să evidenţieze câteva dintre momentele vieţii şi activităţii Reginei Maria, în care personalitatea ei s-a manifestat plenar şi a strălucit luminând benefic România şi poporul român pe care l-a iubit, a încercat şi a reuşit să-l înţeleagă. La 15 octombrie 1922 aveau loc la Alba Iulia festivităţile încoronării Regelui Ferdinand şi a Reginei Maria ca suverani ai tuturor românilor.



.jpg)