Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Acțiune social-filantropică în Arhiepiscopia Târgoviștei
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, la Parohia Șotânga din Protoieria Pucioasa, județul Dâmbovița, a avut loc sâmbătă, 17 octombrie 2020, o acțiune social-filantropică, denumită „Filantropie pentru copilărie”, care a constat în oferirea de îmbrăcăminte, încălțăminte și dulciuri pentru 30 de copii din localitate, proveniți din familii defavorizate.
Acțiunea a fost susținută de firma Best Market, prin Elena Soloman și Carmen Chiriță. Cu respectarea măsurilor sanitare în vigoare, darurile au fost distribuite la biserică și la familiile nevoiașe, ne-a transmis Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.



.jpg)