Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Ajutor al Arhiepiscopiei Dunării de Jos pentru elevi la început de an școlar
În perioada premergătoare începutului noului an școlar, în Arhiepiscopia Dunării de Jos s-au desfășurat mai multe activități destinate copiilor și elevilor. Între acestea, un proiect important a vizat sprijinirea școlarilor care provin din familii defavorizate cu ghiozdane și rechizite. În acest an, eparhia dunăreană a pregătit 4.000 de ghiozdane în valoare de 300.000 de lei, ne-a transmis părintele consilier eparhial Rareș Bucur.
Acțiunea desfășurată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, a fost susținută de Centrul eparhial, cele opt protopopiate și parohiile din jurisdicția canonică a arhiepiscopiei. În cadrul altui proiect specific perioadei vacanței de vară, cu binecuvântarea chiriarhului Dunării de Jos, 80 de elevi au participat, alături de profesori voluntari, la o serie de activități organizate de parohia gălățeană Fundeanu, precum ateliere de creație și îndemânare, dar și jocuri sportive și recreative în curtea bisericii. Totodată, 28 de elevi din Parohia Călmățui, județul Galați, au participat la o excursie organizată de parohia din localitate, în care copiii au vizitat mai multe obiective religioase sau de interes istoric din județele Galați și Vrancea.



.jpg)