Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Proiectul „Ajută-ți semenii”, în al 11-lea an la Cisnădie
Proiectul social inițiat în urmă cu 11 ani de Parohia Cisnădie III, Protopopiatul Avrig, sub coordonarea parohului Laurenţiu Broscăţeanu, a continuat şi în acest an, mai ales în această perioadă de carantină instituită pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus. Proiectul a fost iniţiat ca dovadă a implicării cisnădienilor pentru semenii lor aflați în dificultate din punct de vedere material şi faţă de cei aflați în suferință sau în boli.
Tinerii voluntari ai parohiei au făcut 45 de pachete cu alimente care au fost împărțite în 11 aprilie, în Sâmbăta lui Lazăr din acest an, la 45 de familii din oraşul Cisnădie. Au fost ajutate familiile cu mulți copii, dar şi bolnavii, orfanii şi pensionarii din comunitate. Activitatea s-a realizat cu sprijinul mai multor persoane binevoitoare din oraşele Cisnădie și Sibiu.



.jpg)