Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Sprijin pentru persoanele afectate de calamități în Protopopiatul Sighișoara
Grindina, vântul puternic și ploile abundente din ultimele zile au făcut ravagii în mai multe localități din jurul Sighișoarei, județul Mureș. Mai mulţi locuitori au rămas cu casele şi gospodăriile grav afectate, iar grădinile de zarzavat și culturile mari au fost distruse în totalitate.
Preoții și credincioșii din cadrul Protopopiatului Sighișoara s-au implicat și au venit în sprijinul celor greu încercați de calamități, astfel că au organizat o amplă campanie de ajutorare a persoanelor care au avut de suferit în urma fenomenelor meteorologice.
Alimentele de primă necesitate, apa potabilă, hainele și obiectele sanitare, dar și diferite sume de bani au alcătuit ajutorul oferit prin Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia - Filiala Sighișoara. De asemenea, pr. Marcel Cristurean, de la Parohia Hetiur din Protopopiatul Sighișoara, a oferit 6.000 de fire de răsaduri pentru grădinile afectate de grindină ale celor încercați de fenomenele meteo severe.



.jpg)