În vremea aceea, venind Iisus în casa lui Petru, a văzut pe soacra acestuia zăcând, cuprinsă de friguri. Și S-a atins de mâna ei și au lăsat-o frigurile, iar ea s-a ridicat și Îi slujea Lui. Și,
O mână întinsă semenilor prin proiectul naţional „Masa Bucuriei”
Joi, 11 mai, cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, s-a derulat implementarea proiectului național „Masa Bucuriei” în Parohia Buhani cu filia Minead, Protopopiatul Sebiș. În cadrul acestui proiect, derulat în parteneriat de către Patriarhia Română și Selgros Cash & Carry, la nivelul fiecărei eparhii, parohiile mici beneficiază de produse alimentare spre a fi distribuite persoanelor și familiilor nevoiașe. Ca de altfel și în ceilalți ani, beneficiari ai parteneriatului „Masa Bucuriei” au fost 43 de familii și persoane vârstnice și singure, defavorizate, din cuprinsul celor două localități - Buhani și Minead, aflate în componența Parohiei Buhani, care au simțit mângâierea și purtarea de grijă a Bisericii față de toți fiii ei duhovnicești aflați în diferite încercări.
Conștientă de așteptările, dar și de chemarea și responsabilitatea misiunii ei social-filantropice, Biserica caută mereu, în diferite forme, să fie „mâna întinsă a samariteanului milostiv” pentru toți cei căzuți pradă neputințelor și încercărilor de orice fel, cu care societatea zilelor noastre ne pune la încercare pe noi și pe semenii noștri.



.jpg)