„În vremea aceea mergea Iisus într-o zi de sâmbătă printre semănături, iar ucenicii Lui au flămânzit și au început să smulgă spice și să mănânce. Văzând aceasta, fariseii au zis Lui: Iată, ucenicii
Sfințire de capelă, la Arad
Capela din incinta Centrului de Formare Profesională a Școlii Naționale de Pregătire a Agenților de Penitenciare din Arad a fost sfințită vineri, 9 martie, de Înaltpreasfințitul Părinte Timotei Arhiepiscopul Aradului. Locaşul de cult a primit hramul „Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia”. La slujbă au participat subcomisar de penitenciare Dan Halchin – directorul Penitenciarului Arad, Delia Rodica Halchin - șef al Centrului de Formare şi Specializare a Ofiţerilor, și 40 de elevi ai centrului de formare. Capela este destinată elevilor și cadrelor din acest centru de formare. Centrul amintit este o divizie a Penitenciarului Arad care asigură formarea inițială și continuă a personalului penitenciar din România, pentru a asigura dezvoltarea competențelor profesionale în conformitate cu atribuțiile specifice.



.jpg)