În vremea aceea, venind Iisus în casa lui Petru, a văzut pe soacra acestuia zăcând, cuprinsă de friguri. Și S-a atins de mâna ei și au lăsat-o frigurile, iar ea s-a ridicat și Îi slujea Lui. Și,
„Phirutno vas o des - Pelerin pentru o zi”
Câţiva rromi din Arhiepiscopia Râmnicului au fost duminică, 23 septembrie, pelerini pentru o zi, evenimentul având loc în cadrul proiectului desfășurat de Biorul eparhial de catehizare a rromilor „Phirutno vas o des”. Rromii însoțiți de consilierul Nicolae Dorin Buda au mers la Mănăstirea Prislop şi la Mănăstirea Izbuc din Eparhia Oradiei. „Pelerinajul constituie unul dintre principalele mijloace de apropiere a omului de Biserică, împlinind, într-un anume mod, nevoia de căutare a valorilor credinței, de cunoaștere a experiențelor duhovnicești a sfinților, dar și a modalităților de fixare a acestora în cadrul comunităților prin lucrarea lui Dumnezeu și a sfinților”, a subliniat părintele Nicolae Dorin Buda.



.jpg)