Moaștele Sfântului Cuvios Serafim cel Răbdător de la Sâmbăta de Sus sunt aduse în pelerinaj de la Mănăstirea Brâncoveanu, județul Brașov, la Mănăstirea Bobota din județul Sălaj, în 23 şi 24 iunie, cu oc
Moaștele Sfântului Cuvios Serafim cel Răbdător de la Sâmbăta de Sus sunt aduse în pelerinaj de la Mănăstirea Brâncoveanu, județul Brașov, la Mănăstirea Bobota din județul Sălaj, în 23 şi 24 iunie, cu oc
În peisajul duhovnicesc-educațional de la Dunărea de Jos, ultimele zile au fost conturate de evenimente referitoare la catehizarea tinerilor, legătura dintre generații și rolul fundamental al familiei creștine. De la pelerinajul tinerilor la Mănăstirea Buciumeni până la celebrarea celor 30 de ani de la absolvirea Seminarului Teologic din Galați, împletită cu bucuria cursului festiv al noilor absolvenți ai instituției de învățământ și predarea „succesiunii andreiene”, evenimentele recente au reafirmat Biserica drept spațiu al comuniunii vii, unde experiența celor din trecut devine busolă și inspirație pentru entuziasmul celor de astăzi.
Un grup de pelerini din Italia, aflați pentru o săptămână în țara noastră, a fost primit astăzi, 28 mai 2026, la Palatul Patriarhiei, de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop‑vicar
Beneficiarii Cantinei sociale „Sfânta Filofteia” a Asociației Diaconia, filiala Sector 4, au participat în data de 19 mai la excursia-pelerinaj anuală organizată potrivit tradiției așezământului social din București.
Studenții programului de master „Spiritualitate creștină și viață sănătoasă” al Facultății de Teologie Ortodoxă din București au desfășurat sâmbătă, 9 mai, pelerinajul tematic „Sfinte femei din neamul românesc - modele de viață creștină” la mănăstiri din cuprinsul Arhiepiscopiei Bucureștilor unde au trăit și s-au nevoit sfintele femei românce canonizate recent de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.
În taina unei neostoite chemări dintre pământ și cer, dintre dorul omului și milostivirea lui Dumnezeu, pelerinii se îndreaptă către locurile sfinte, iar sfintele locuri, la rândul lor, devin pridvoare ale
Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, l-a primit astăzi, 1 mai 2026, la Palatul Patriarhiei, pe părintele Marc-Antoine Costa de Beauregard, parohul Comunității ortodoxe francofone „Saint Germain și Saint Cloud” din Louveciennes, din apropierea Parisului. Acesta a fost însoțit de un grup de pelerini ortodocși francofoni, aflați în România pentru a vizita obiective istorice și religioase din țara noastră.
În Duminica a doua după Paști, 19 aprilie, 24 de elevi de la Asociația „Ana și Copiii” și de la Liceul Tehnologic „Theodor Pallady”, însoțiți de preoții slujitori ai Parohiei „Sfânta Cuvioasă
În perioada 15-21 aprilie, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Mănăstirea „Sfinții Voievozi” din Slobozia vor avea loc manifestări liturgice și
Din tâlcuirea Sfântului Ioan Gură de Aur (†407), a Sfântului Chiril al Alexandriei (†444) şi a marelui predicator latin Petru Chrysologul (†451), Episcopul Ravenei, privind învierea lui Lazăr, reţinem următoarele idei principale:
50 de copii și tineri membri ai Grupului de cateheză „Sfânta Cuvioasă Parascheva” al Parohiei Apărătorii Patriei I din București, alături de părinți și voluntari, au efectuat sâmbătă, 21 martie, un pelerinaj pe urmele sfintelor femei românce recent canonizate. Ei au poposit la mănăstirile Cernica, Pasărea și Samurcășești de lângă București, precum și la Biserica „Sfântul Gheorghe”-Nou din Capitală. În cadrul primului popas, la Mănăstirea Cernica pelerinii s-au închinat la moaștele Sfântului Cuvios Gheorghe și ale Sfântului Ierarh Calinic, dar și la cele ale Sfântului Preot Mărturisitor Dumitru Stăniloae, au vizitat muzeul și cimitirul mănăstirii.
În Duminica Sfintei Cruci a avut loc pelerinajul îndătinat în Protopopiatul Vienei, Austriei de Jos și Burgenlandului la abația catolică multiseculară Heiligenkreuz din pădurea vieneză, se arată pe
Duminică, 15 februarie, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ieronim, Episcopul Daciei Felix, racla cu un fragment din moaștele Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina, aflată la Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Vârșeț, a fost dusă în procesiune în Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din localitatea Uzdin, Republica Serbia. După primirea raclei în lăcașul de cult, a fost săvârșită slujba Privegherii de către un sobor de preoți condus de părintele Emanuel Tăpălagă, vicar administrativ al Episcopiei Daciei Felix.
Sâmbătă, 22 noiembrie, un grup de 30 de enoriaşi ai Parohiei Parcul Călăraşi din Protoieria Sector 2 Capitală au mers în pelerinaj la aşezăminte monahale din judeţul Vâlcea. Pelerinii au fost însoţiţi
Nimic întâmplător! În ajunul pomenirii Sfântului Ioan Gură de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului, drumurile m-au dus către Termoli. Cineva grăbit ar putea spune că este vorba despre o simplă coincidență.
După 11 zile de pelerinaj, zi și noapte, închinarea credincioșilor în Sfântul Altar al Catedralei Naționale se va încheia miercuri, 5 noiembrie 2025, la miezul nopții (ora 24:00). Până astăzi-dimineață, peste 290.000 de pelerini au trecut pe la Catedrala Națională și s-au închinat în Sfântul Altar, a transmis părintele Adrian Agachi, consilier patriarhal coordonator la Biroul de presă și relații publice al Patriarhiei Române.
Reamintim publicului că, după 11 zile de pelerinaj, zi și noapte, închinarea credincioșilor în Sfântul Altar al Catedralei Naționale se încheie miercuri, 5 noiembrie 2025, la miezul nopții (ora
Și anul acesta, Sfânta Teofana Basarab ne‑a primit în peștera în care s‑a nevoit cu secole în urmă, în Bulgaria. Am urmat deja obiceiul ca, la ziua de sărbătorire a Sfintei Teofana Basarab, la 28
Ținând cont de numărul impresionant de pelerini care doresc să se închine și să treacă prin Sfântul Altar al Catedralei Naționale, Patriarhia Română anunță prelungirea programului de închinare, inclusiv pe timpul nopții, până în ziua de miercuri, 5 noiembrie 2025, la ora 24.00.
În cea de-a patra zi de la sfințirea picturii în mozaic a Catedralei Naționale din București, am strâns impresii ale pelerinilor, fiecare vorbind cu emoție despre atmosfera de liniște și pace pe care o simt în acest sfânt lăcaș şi despre frumusețea mozaicurilor. Mulți dintre ei au vorbit despre legătura profundă cu Dumnezeu și cu sfinții pe care au simţit-o privind scenele biblice pictate. Copiii și adulții deopotrivă au fost uimiți de măiestria artei, dar și de lumina ce pătrunde prin ferestre, transformând întreaga catedrală într-un spațiu sacru și înălțător. Impresiile strânse confirmă că această catedrală este şi va rămâne un simbol al credinței și, totodată, un reper cultural și spiritual al românilor.
Până în data de miercuri, 5 noiembrie, inclusiv, Catedrala Națională este deschisă zi și noapte pentru toți cei care doresc să se închine în Sfântul Altar și să admire pictura în mozaic sfințită duminică de Sanctitatea Sa Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic, și de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Arhiepiscopia Bucureștilor a realizat și o hartă interactivă, actualizată în timp real de voluntarii Grupului „Tineri în acțiune”, care afișează locul în care se termină rândul credincioșilor.


