„În vremea aceea mergea Iisus într-o zi de sâmbătă printre semănături, iar ucenicii Lui au flămânzit și au început să smulgă spice și să mănânce. Văzând aceasta, fariseii au zis Lui: Iată, ucenicii
Arhim. Zaharia Zaharou, la Deva
La Inspectoratul Școlar Județean din Deva, a avut loc vineri, 26 mai, în prezența Preasfințitului Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, conferința susținută de arhimandritul Zaharia Zaharou, duhovnicul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Essex – Anglia, pe tema „Pocăința – înnoirea legăturii noastre cu Dumnezeu în Persoană”. Invitatul a vorbit despre „neascultarea omului, prin care a orbit duhovnicește și s-a văzut alungat din desfătarea raiului. Pocăința adevărată aduce înnoirea duhovnicească și orice durere răbdată, cu mulțumire și pocăință, are valoare veșnică. Tot ce facem noi pe pământ, rămâne pe pământ, însă lucrarea pocăinței din inima noastră rămâne pentru totdeauna”. La final, PS Episcop Gurie, a mulțumit invitatului pentru învățăturile împărtășite celor prezenți și l-a invitat să revină la Deva.



.jpg)