„În vremea aceea mergea Iisus într-o zi de sâmbătă printre semănături, iar ucenicii Lui au flămânzit și au început să smulgă spice și să mănânce. Văzând aceasta, fariseii au zis Lui: Iată, ucenicii
Lansare de carte la Alba Iulia
În Aula Mare „Dumitru Stăniloae” a Facultății de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, are loc azi, 12 octombrie, de ora 18.00, lansarea cărții: „Suferința omului și iubirea lui Dumnezeu”, scrisă de pr. prof. George Remete. Cartea va fi prezentată de pr. lect. univ. dr. Lucian Dumitru Colda. Lucrarea este de substanță teologică și filosofică, deoarece abordează aspecte care au în vedere condiția originară a ființei. Cartea evidențiază cele două condiţii: suferinţa omului postadamic şi iubirea infinită a lui Dumnezeu.



.jpg)