„Zis-a Domnul către ucenicii Săi: Toate Mi-au fost date de către Tatăl Meu și nimeni nu cunoaște pe Fiul, decât numai Tatăl, nici pe Tatăl nu-L cunoaște nimeni, decât numai Fiul și cel căruia va voi Fiul
Slujire arhierească la Catedrala episcopală din Deva
Sâmbătă, 12 mai, în care se face pomenirea Sfântului Mucenic Ioan Valahul, Preasfințitul Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. La momentul rânduit din cadrul slujbei, tânărul teolog Ștefan Dinculeasa a fost hirotonit întru diacon pe seama Catedralei chiriarhale. În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, PS Episcop Gurie a vorbit despre „înalta slujire la care este chemat un candidat la hirotonie, deoarece, fiind pus în slujba lui Dumnezeu, trebuie să împlinească această lucrare cu multă dăruire și responsabilitate”, conform Episcopiei Devei și Hunedoarei.



.jpg)