„În vremea aceea au stat în loc șes Iisus, mulțime multă de ucenici ai Săi și mulțime mare de popor din toată Iudeea, din Ierusalim și de pe țărmul Tirului și al Sidonului, care veniseră să-L asculte
Tabără de voluntariat la Sângeorz Băi
Asociația Tinerilor Creștini Ortodocși „Sfinții Martiri Năsăudeni” a organizat la Sângeorz-Băi o tabără de pregătire a tinerilor voluntari, intitulată „Cu voluntariatul în tabere nu-i de joacă! Fii pregătit!”. Pe perioada celor patru zile de tabără, participanții și-au întărit decizia de a se implica în comunitate prin voluntariat, au cunoscut implicațiile și avantajele organizării unei tabere, au învățat să elaboreze pe echipe un plan pentru o tabără comunitară, au participat la programul catehetic și duhovnicesc desfășurat și și-au expus în mod direct dorința de a schimba ceva în jurul lor și de a arăta că se poate trăi frumos. Prin organizarea acestei tabere, Asociația Tinerilor Creștini Ortodocși „Sfinții Martiri Năsăudeni” a avut ca scop să promoveze ideea de voluntariat și de implicare civică în rândul tinerilor, prin tabere, conform pr. Tudor Mudure, inspectorul eparhial pentru tineret pe județul Bistrița-Năsăud.
Tabăra s-a adresat tinerilor cu vârsta cuprinsă între 14 și 35 de ani din județele Bistrița-Năsăud și Cluj. Astfel, un număr de 56 de participanți au primit diplomă de „voluntar de tabere” recunoscută în toate asociațiile de tineret din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului. Proiectul a fost realizat cu sprijinul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud.



