Un procent de 66% dintre şoferi declară că se simt în siguranţă în trafic, cea mai ridicată valoare înregistrată până în prezent şi cu 9% mai mult comparativ cu 2022, potrivit unui studiu realizat de Cult
Arheologii cer acces la fonduri europene
Nici un program operaţional nu susţine cercetările arheologice, în condiţiile în care arheologia este subfinanţată la nivel naţional, a declarat pentru Agerpres managerul Institutului de Cercetări Eco-Muzeale „Gavrilă Simion” din Tulcea (ICEM), Sorin Ailincăi. El a mai spus că situaţia pe plan naţional este mai acută la nivelul judeţului Tulcea, din cauza numărului mare al monumentelor arheologice de aici.
„Până în prezent, nu am identificat nici un fond european pentru cercetări arheologice”, a afirmat Ailincăi.
Judeţul Tulcea figurează pe Lista monumentelor istorice din România cu 500 de obiective clasate, Direcţia Judeţeană pentru Cultură având o bază de date cu peste 2.000 de situri arheologice.



.jpg)