x
×

CAUTĂ ÎN ZIARUL LUMINA

Până la:

Ziarul Lumina Societate Actualitate socială CM de fotbal: Spania a învins Paraguay cu 1-0 în sferturi şi s-a calificat în semifinale

CM de fotbal: Spania a învins Paraguay cu 1-0 în sferturi şi s-a calificat în semifinale

Data: 03 Iulie 2010

Reprezentativa Spaniei, campioana europeană en-titre, s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Paraguayului, într-un meci disputat sâmbătă, la Johannesburg, în sferturile de finală ale competiţiei.

Unicul gol al partidei a fost marcat de David Villa, în minutul 83. La faza golului, mingea a lovit de trei ori bara, o dată la şutul lui Iniesta şi de două ori la şutul lui Villa.

Două penalty-uri au fost acordate, într-un interval de două minute, pentru ambele echipe, însă ambele au fost ratate, de Oscar Cardozo, respectiv Xabi Alonso.

Paraguay a primit lovitura de la 11 metri în minutul 59, când Oscar Cardozo a fost faultat în careu de Gerard Pique. Acelaşi Cardozo a executat însă Iker Casillas a apărat.

La faza imediat următoare, spaniolul David Villa a fost faultat de Alcaraz, iar arbitrul Carlos Batres (Guatemala) a acordat din nou penalty. Xabi Alonso a executat şi a marcat, însă Batres a decis repetarea loviturii de la 11 metri, şutul lui Alonso fiind de această dată parat de Justo Villar. Arbitrul a dictat repetarea loviturii de pedeapsă pentru că mai mulţi spanioli au intrat în careu înainte ca Alonso să execute penalty-ul. Spania va juca în semifinale cu Germania, într-o reeditare a finalei Campionatului European din anul 2008.