Anul trecut, în România trăiau 3,46 milioane de persoane în sărăcie relativă, adică în gospodării al căror venit disponibil era sub 2.036 lei/lună de persoană, arată Institutul Naţional de Statistică
Ministrul Finanţelor admite că economia poate scădea cu 8%
Ministrul Finanţelor Publice Gheorghe Pogea a afirmat, ieri, că „ar putea să existe“ o contracţie economică de 8% în acest an şi că prognoza de 4,1% stabilită în acordul de împrumut încheiat cu FMI va fi modificată.
Întrebat dacă o scădere cu 8% a PIB în acest an este plauzibilă, Pogea a răspuns: „O contracţie în această zonă poate să existe“. Până acum, estimările prezentate de ministrul Finanţelor indicau un recul economic ceva mai moderat, în jurul a 6% din PIB. Surse oficiale au declarat agenţiei Mediafax, la începutul lunii iulie, că FMI lucrează la un nou cadru macroeconomic pentru România, în contextul primei evaluări de la începutul lunii august a acordului stand-by, care anticipează, printre altele, accentuarea scăderii economice în acest an, de la 4,1%, prognoza actuală, la 7-8%. Economia s-a contractat cu 6,2% în primul trimestru, comparativ cu perioada similară a anului trecut.



.jpg)