Suntem în a doua săptămână de prăznuire a Învierii Domnului, iar până la Pogorârea Duhului Sfânt, în toate zilele de miercuri și vineri este dezlegare la pește. Nu-i de mirare că răsfăţul culinar din
Primul medicament împotriva Alzheimer
În Statele Unite a fost autorizat primul medicament capabil să încetinească cu până la 27% declinul cognitiv în boala Alzheimer. Studiile au evidențiat o serie de beneficii clinice ale acestui medicament, denumit Leqembi (lecanemab-irmb), au precizat reprezentanții Administrației Americane pentru Alimente și Medicamente, citați de CNN.
Utilizarea medicamentului a fost autorizată doar pentru pacienții cu forme de început ale bolii Alzheimer și celor cu tulburări cognitive ușoare sau demență ușoară, cărora li s-a confirmat prezența plăcilor amiloide în creier. Deși nu vindecă, noul tratament reprezintă o șansă pentru acești pacienți de a întârzia agravarea acestei boli debilitante. (I. M.)


