Cantina socială „Sfânta Filofteia” din sectorul 4 al Capitalei a găzduit miercuri, 18 decembrie, serbarea tradiţională de Crăciun, care a inclus momente artistice și o acţiune filantropică ai cărei
Cantina socială „Sfânta Filofteia” din sectorul 4 al Capitalei a găzduit miercuri, 18 decembrie, serbarea tradiţională de Crăciun, care a inclus momente artistice și o acţiune filantropică ai cărei
Duminică, 15 decembrie 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, la Catedrala „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Roman, la ceas de seară, a fost oficiată Taina Sfântului Maslu de către preoții parohiilor Protoieriei Sascut, sub protia părintelui protopop Alexandru Grigoraș.
În seara zilei de duminică, 15 decembrie 2024, a avut loc, în Catedrala Episcopală din Huși, în prezenţa Preasfințitului Părinte Episcop Ignatie, concertul tradițional de colinde, intitulat „Sus în poarta Ce
Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a organizat în ziua de 16 decembrie Concertul caritabil de colinde „Dar din dar” - ediția a II-a, conform arhiepiscopiaargesuluisimuscelului.ro. Evenimentul a avut loc la Casa Sindicatelor din municipiul Pitești, județul Argeș, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic. Iubitorii de colinde au avut ocazia să asculte piese muzicale din repertoriul național și internațional, interpretate într-un decor de poveste realizat pe tematica specifică sărbătorii Nașterii Domnului.
Asociația Studenților Teologi Ortodocși (ASTO) - București a organizat miercuri, 18 decembrie, concertul de colinde „După datini colindăm”. Evenimentul caritabil a fost găzduit de Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei, fiind prezentat de Adriana Ene, realizatoare Radio TRINITAS și TRINITAS TV. Beneficiarul manifestării este David Andrei, un băiețel de 9 ani care suferă de numeroase afecțiuni și are nevoie de tratament susținut.
Corul de copii Tronos Junior invită publicul astăzi, de la ora 19:00, la Centrul Metropolitan de Educație și Cultură „Ioan I. Dalles”, acolo unde va susține un concert de colinde. Cei mici vor vesti
În seara zilei de luni, 16 decembrie, în Biserica „Sfântul Elefterie”‑Nou, Paraclis Patriarhal, din București, s‑a desfășurat tradiționalul concert de colinde „Steaua de la răsărit” susținut de co
Peste o mie de oameni au primit duminică seară vestea Nașterii Domnului Hristos la Concertul de colinde „Betleemul a deschis Edenul”, care a avut loc la Centrul de evenimente Agora din Iași. Cinci coruri și grupuri muzicale din Cluj-Napoca, București, Piatra-Neamț și Iași au interpretat timp de două ore colinde și cântări specifice Crăciunului, aducând pentru câteva momente satul românesc și tradițiile înapoi în inimile spectatorilor.
Sub genericul „Hristos Se naşte, slăviţi-L”, duminică, 15 decembrie, în Sala Mare a Palatului Culturii „Theodor Costescu” din Drobeta-Turnu Severin a avut loc tradiționalul concert de colinde susținut de Corul bărbătesc „Kinonia” al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, dirijat de pr. Iulian Pruiu. Ediția din anul acesta a fost prezentată de către Mihai Corcodel, consilier eparhial. La manifestare au participat Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim, preoţi, oameni de cultură, dar și un numeros public.
La Filarmonica din Arad a avut loc luni, 16 decembrie, concertul „Colind străbun”, ajuns la cea de-a 33-a ediție. Au interpretat colinde și cântece de stea Corul bărbătesc „Atanasie Lipovan” al Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad și Corala bărbătească Procord-Alumni, alcătuită din generațiile de absolvenți ai instituției academice arădene, se arată pe arhiepiscopiaaradului.ro.
Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, a participat duminică, 15 decembrie, la Sfânta Liturghie săvârşită în Catedrala Mitropolitană din Timișoara, rostind un cuvânt de învățătură. În această zi, în sfântul lăcaș au avut loc două concerte de colinde. Ierarhul a tâlcuit pericopa evanghelică a zilei, de la Luca 14, 16-24, unde se relatează despre Pilda celor poftiți la cină, vorbind despre darul libertății cu care ne-a înzestrat Domnul pentru a răspunde chemării Sale, căci doar în libertate deplină omul Îl cunoaşte pe Domnul Iisus Hristos.
În Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei din București a avut loc marți, 17 decembrie 2024, tradiționalul concert de colinde „Răsăritul cel de Sus”. În acest an, concertul a fost
Preasfințiile Voastre, Preacuvioși și Preacucernici Părinți, Stimaţi invitați, Iubiți colindători, Tradiționalul concert „Răsăritul cel de sus” al Patriarhiei Române ne invită, în acest an, să medităm la valoarea vindecătoare a colindelor.
Aula „Mihai Eminescu” a Bibliotecii Centrale Universitare din Iași găzduiește miercuri, 18 decembrie, începând cu ora 19:00, tradiționalul concert de colinde al Ansamblului „Floralia” al Universității
Biserica „Sfântul Elefterie”-Nou, Paraclis Patriarhal, din Piaţa Operei, București, a fost duminică seară, 15 decembrie, gazda unui concert de excepție susținut de Corul de copii și tineret „Symbol-Jean Lupu” al Patriarhiei Române, condus de conf. univ. dr. Luminița Guțanu Stoian. Programul evenimentului se înscrie în proiectul intitulat „Din înaltul cer”, care a inclus cântări specifice perioadei premergătoare praznicului Nașterii Domnului. La acest concert au fost prezenți și Iosif Ion Prunner, dirijorul Corului Filarmonicii „George Enescu”, și părintele arhid. prof. Jean Lupu.
Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, a săvârşit duminică, 15 decembrie, Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală din Galaţi, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezența credincioşilor de toate vârstele și a colindătorilor sosiți în orașul dunărean pentru a vesti prin cântec Naşterea Domnului Iisus Hristos.
Bucuria apropiatei sărbători a Nașterii Domnului a fost trăită cu anticipație, pe parcursul ultimei săptămâni, de comunitatea Parohiei „Sfântul Gheorghe”-Andronache din sectorul 2 al Capitalei. Printre evenimentele la care credincioșii mici și mari au luat parte s-au numărat ateliere de creație, concerte de colinde și colecte pentru persoane aflate în dificultate.
În Sala „Pr. Prof. Dr. Dumitru Stăniloae” a Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București s-a desfășurat în seara zilei de joi, 12 decembrie, tradiționalul concert de colinde susținut de corul instituției de învățământ.
Parohia „Buna Vestire” din Oradea, în colaborare cu Episcopia Oradiei, a organizat, în 11 decembrie, concertul caritabil de colinde „Uniți într-un cânt”, la Casa Tineretului din cartierul orădean Ioșia. Beneficiarul acțiunii filantropice este familia lui Marc-Petru Bîrțan, un băiețel de 3 ani din Lugașu de Jos, județul Bihor, care se luptă cu o tumoare cerebrală de gradul III (ependimom cu creștere rapidă). În prezent, Marc-Petru și familia sa se află la Viena, unde urmează un tratament pe o perioadă de doi ani, iar cheltuielile financiare ale familiei sunt copleșitoare.
În Sala de festivități „Mitropolit Nicolae Corneanu” a Episcopiei Caransebeșului, s-a desfășurat miercuri, 11 decembrie, un eveniment ce și-a propus să îmbine cântul și cuvântul, pentru a vesti Nașterea Pruncului Divin și a o face cât mai prezentă în inimile celor ce au participat. „Nașterea Domnului - bucuria lumii” a fost intitulat concertul de colinde ce a fost susținut de Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului, de preotul Alin Buliga (voce), Rozalia Pataki (harpă) și Ovidiu Moldovan (pian).
Colegiul Național de Artă „Dinu Lipatti” din Capitală va organiza luni, 16 decembrie, în premieră, concertul vocal-simfonic „Simfonia Crăciunului”. Evenimentul va avea loc în Sala „George Enescu” a


