Duminică, 21 iunie, după Sfânta Liturghie, comunitatea Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului” și „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Luxemburg a sărbătorit anticipat Ziua Iei Românești printr-un eveniment dedicat tradițiilor, identității și valorilor românești păstrate cu dragoste departe de țară, conform mitropolia-ro.de. Momentul festiv a fost deschis prin recitalul susținut de corul copiilor și corul adulților parohiei, pregătite cu multă dăruire de profesoara Adriana Mitu. La eveniment a participat şi ambasadorul României în Luxemburg, Livia-Alexandrina Russu.
A treia conferință pastorală de primăvară în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei
Mănăstirea „Sfântul Ioan Secerătorul” din localitatea italiană Bivongi a fost gazda celei de-a treia conferințe semestriale de primăvară din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei. Întrunirea a fost prezidată de Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, participând preoții, diaconii și preotesele din protopopiatele din zona de sud a Italiei.
Ierarhul a deschis întâlnirea adresând participanților un cuvânt de binecuvântare, după care a oferit câteva sfaturi pastoral-misionare clericilor prezenți. În continuare, părintele Saul Vid de la Parohia „Cuviosul Dimitrie cel Nou din Basarabi” din Budrio, Protopopiatul Emilia Romagna 1, a susținut prelegerea tematică intitulată „Parohia, familia și persoanele vârstnice”, în care a abordat aspecte legate de pastorația vârstnicilor.
La final, Preasfinția Sa a mulțumit părintelui Saul pentru cuvântul de învățătură consistent, îndemnându-i pe cei prezenți la cultivarea exemplului personal în acord cu învățătura Bisericii, se arată pe site-ul theofania.ro.



.jpg)
