Duminică, 21 iunie, după Sfânta Liturghie, comunitatea Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului” și „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Luxemburg a sărbătorit anticipat Ziua Iei Românești printr-un eveniment dedicat tradițiilor, identității și valorilor românești păstrate cu dragoste departe de țară, conform mitropolia-ro.de. Momentul festiv a fost deschis prin recitalul susținut de corul copiilor și corul adulților parohiei, pregătite cu multă dăruire de profesoara Adriana Mitu. La eveniment a participat şi ambasadorul României în Luxemburg, Livia-Alexandrina Russu.
Delegație a Arhiepiscopiei Aradului în capitala Belgiei
O delegație compusă din 26 de preoți din Arhiepiscopia Aradului au vizitat, în zilele de 3 și 4 aprilie 2024, Parlamentul European de la Bruxelles și Reprezentanța Patriarhiei Române pe lângă instituțiile europene, se arată pe arhiepiscopiaaradului.ro.
Vizita a reunit reprezentanți ai Centrului eparhial din Arad, ai Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”, protoierei și preoți de la parohii arădene.
În prima zi, delegația a vizitat Reprezentanța Patriarhiei Române de pe lângă instituțiile europene, unde au fost întâmpinați de pr. prof. dr. Sorin Șelaru, directorul instituției și consilier patriarhal, care le-a prezentat Biserica românească „Sfântul Ierarh Nicolae”, precum și activitățile pastoral-misionare și culturale desfășurate aici.
Programul celei de-a doua zile a cuprins vizita la Parlamentul European. Le-a fost explicat modul de funcționare complex al instituțiilor europene, precum și alte informații despre istoria și activitatea curentă a organismelor de conducere. Totodată, oaspeții au fost familiarizați cu activitatea reprezentaților României în aceste instituții, și cu proiectele de viitor.



.jpg)
