Duminică, 21 iunie, după Sfânta Liturghie, comunitatea Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului” și „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Luxemburg a sărbătorit anticipat Ziua Iei Românești printr-un eveniment dedicat tradițiilor, identității și valorilor românești păstrate cu dragoste departe de țară, conform mitropolia-ro.de. Momentul festiv a fost deschis prin recitalul susținut de corul copiilor și corul adulților parohiei, pregătite cu multă dăruire de profesoara Adriana Mitu. La eveniment a participat şi ambasadorul României în Luxemburg, Livia-Alexandrina Russu.
Sfințire de icoane în Parohia Cenadul Unguresc
Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul ortodox român din Ungaria, s-a aflat duminică, 11 februarie, în mijlocul credincioșilor Parohiei Cenadul Unguresc din țara vecină. Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, iar la final a sfințit două icoane în care sunt zugrăvite hramurile bisericii, „Înălțarea Domnului” și „Sfântul Ierarh Andrei Șaguna”, potrivit Biroului de presă al Episcopiei.
În cuvântul de învățătură, ierarhul le-a spus celor prezenți că înmulțirea talanților este un semn de recunoștință față de Dumnezeu: „Talanții pe care fiecare dintre noi i-am primit de la Bunul Dumnezeu, ca daruri particulare, pe lângă darul vieții și al sănătății și al atâtea altor daruri, ne arată legătura personală cu Dumnezeu, fără de care nu putem exista. Totodată, avem și datoria de a recunoaște acești talanți și a-i pune în lucrare, cu recunoștință față de Creator”.
Biserica ortodoxă din Cenadul Unguresc a fost construită în comun, de comunitățile ortodoxe română și sârbă, în piața principală a satului, în anul 1808.



.jpg)
