În Duminica a patra după Rusalii, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a rostit un cuvânt de învățătură la sfârșitul Sfintei Liturghii săvârșite în Paraclisul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. Pornind de la textul evanghelic în care este relatată vindecarea slugii sutașului (Matei 8, 5‑13), Preafericirea Sa a evidențiat virtuțile sutașului roman și a subliniat responsabilitatea pe care o avem de a rosti cuvinte care să zidească, să mângâie și să aducă alinare semenilor noștri.
180 de tineri la tabăra din Bereşti-Târg, judeţul Galaţi
Tabăra de vară „Săptămâna bucuriei”, desfăşurată cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, pe parcursul a 5 zile în Parohia Bereşti-Târg, Protopopiatul Târgu Bujor, judeţul Galaţi, s-a încheiat vineri, 28 iunie. Tabăra a fost organizată de Parohia Bereşti-Târg, în parteneriat cu Asociaţia JoyCamps România, Primăria Bereşti, Liceul Tehnologic „Paul Bujor” şi Poliţia Bereşti.
Programul evenimentului a fost unul complex. Tinerii din localitățile Bereşti-Târg, Bereşti-Sat, Bereşti-Meria, Slivna, Balinteşti şi Pleşa, județul Galați, au participat la activități în care rugăciunea, socializarea, entuziasmul, energia tinerească, disponibilitatea şi dorinţa de cunoaştere a unor lucruri noi au fost manifestări fireşti. În cele cinci zile, 180 de tineri au participat la un program special ce a cuprins activităţi religioase, culturale şi recreative, prin ateliere tematice şi diverse aplicaţii. Tabăra s-a încheiat cu participarea tinerilor la slujba Sfintei Liturghii, săvârșită în Biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” a Parohiei Bereşti-Târg, de un sobor de preoţi din cadrul cercului misionar nr. 3 al Protopopiatului Târgu Bujor. La momentul cuvenit, foarte mulţi dintre tinerii participanţi au fost împărtăşiţi cu Sfintele Taine.
După Sfânta Liturghie, toţi copiii au vizionat în biserica parohială filmul retrospectiv al activităţilor desfăşurate chiar de ei, rememorând clipele de bucurie şi de încântare petrecute. La final, în curtea bisericii, atât voluntarii, cât şi copiii participanţi şi-au luat rămas-bun pe ritmuri de muzică, joc şi voie bună şi cu toţii au primit daruri din partea gazdelor.



.jpg)
